28 Ağustos 2014 Perşembe

Evrim Bir Fikrin Zaferi

Evrim Bir Fikrin Zaferi, Carl Zimmer tarafından yazılmıştır. http://kitapgalerisi.com'da % 30 İndirim ve aynı gün kargoya teslim avantajıyla alabilirsiniz. | Alfa Yayınları, Bilim, 9786051069128, 466 Sayfa, Ağustos/2014
Kitabın 244. ve 245. sayfalarından  tanıtım amaçlı alıntı yapılmıştır.
YOKOLUŞLARIN GELECEĞİ
İnsanlar, avlanmayla, yaşam ortamlarının harap edilmesiyle ve biyolojik işgallerle pek çok türü yokoluşa sürükledi ve pek çoğunu da onun kıyısına kadar getirdi. Ama sorun bugün içinde olduğumuz yokoluş krizinin ne kadar kötü olduğu ve ne kadar kötüleşebileceğidir. Bunlar fevkalade zor sorulardır. Mahaulepu, bir yer üzerinde insanlığın etkisini gözlemlemek açısından benzersizdir. Son 50 bin yıl içinde gerçekleşen yokoluşların ciddiyetini küresel düzeyde ölçebilmek gerçekten kolay bir iş değildir. İşleri kötü hale getiren şeylerden birisi de bilim insanlarının kaç türün var olduğunu bilememeleridir. Fakat tahminler korkunçtur. Öyle görülüyor ki, geçtiğimiz 600 milyon yıldaki ölümlere eşdeğer bir kitlesel yokoluş dönemine giriyoruz.
Her yıl yaklaşık 10 bin yeni tür küçük bir grup zoolog ve botanikçi kadrosu tarafından rapor edilir. Bilim insanları şimdiye kadar yaklaşık 1 buçuk milyon tür belirlediler ve kaçının keşfedilmeyi beklediğini ancak tahmin edebiliyorlar. Yeni türlerin bulunma hızı göz önüne alındığında, her ne kadar bazıları bunun 14 milyon olacağını iddia etse de, toplam türler için 7 milyon civarında bir sayı belirlenmiştir. Bu, dünyadaki her 5 türden 4'ünün henüz keşfedilmemiş olduğu anlamına gelir ve bu hızla giderse hepsini belirlemek için 500 yıl daha gereklidir. Pek çoğu için bu keşif zamanında gerçekleşmeyecektir. Eğer bir türün varlığından haberdar değilseniz, o türün son bireyinin ne zaman ortadan kaybolduğunu da bilemezsiniz.
Stuart Pimm devam etmekte olan yokoluş kriziyle ilgili türlerin toplam sayısına ait cehaletimizi ortadan kaldıracak yeni bir ölçüm yoluyla ortaya çıktı ve yokoluşların sayısal niteliklerindense oranlarını belirledi. Kayıt altına alınmış yokoluşlarla uyum içinde olacak şekilde en iyi çalışılan grup olan hayvanları ele aldı. Kuşları, midyeleri, kelebekleri ve memelileri içine alan tüm gruplar arasından aynı yokoluş oranını buldu. Her yıl dünya üzerindeki her bir milyon türün 100'ü yok oluyordu. Birbirinden oldukça farklı grupların aynı yokoluş oranından mustarip olduğunu gören Pimm, bu oranın hem hayvanlar hem de bitkiler için ortalama bir değer olduğuna karar verdi.
Bu oran fosil kayıtlarında izlenebilen arka plandaki yokoluş oranlarının üzerindedir. Kitlesel yokoluşlar hariç, arka planda devam eden yokoluş oranı, her yıl gezegendeki her bir milyon türün 0,1 ila l'inin ortadan kaybolduğunu gösteriyordu. Başka bir deyişle, türler günümüzde insanların ortaya çıkışından önceye göre yüz ila bin kat daha hızlı bir biçimde yok olmaktadırlar.
Pimm'in hesaplamalarına göre bu oran önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacaktır. Tropikal ormanlarda yaşayan türlerin üçte ikisi yok olacaktır. Dünyadaki tropikal ormanların yarısı şimdiye dek yok olmuş durumdadır ve bir milyon kilometre karelik bir bölümü daha her on yılda bir yok olacaktır. Var olan ormanların büyük kısmı da yangınlar ve ağaç kesimleri nedeniyle parçalara ayrılmış durumdadır. Etkileyici bazı koruma önlemleri alınmazsa tropikal ormanlar orijinal varlıklarının ancak yüzde 5'i geriye kalacak şekilde yok olmaya devam edecek ve yalnızca koruma alanlarındaki rezervler sağ kalacaktır. Üstelik bu süreç sadece 50 yılda gerçekleşecektir. Bu senaryoya yarılanma ömrünü uygulayacak olursak, Pimm yokoluş oranının en az 10 kat artacağını hesaplamaktadır. Pimm, bir yüzyıldan az bir zaman içinde dünyadaki tüm türlerin yarısının kaybolacağını hesaplamaktadır.
Bu kitabı KitapGalerisi'nden bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder