1 Eylül 2014 Pazartesi

Sonsuzluk Yapbozu

Sonsuzluk Yapbozu, Frank Close tarafından yazılmıştır. http://kitapgalerisi.com'da % 30 İndirim ve aynı gün kargoya teslim avantajıyla alabilirsiniz. |  Alfa Yayınları, Bilim, 9786051069081, 473 Sayfa, Eylül/2014
Kitabın 334. ve 335. sayfalarından  tanıtım amaçlı alıntı yapılmıştır.

KIŞ HİKÂYESİ
Princeton I
Frank Wilczek'in lisansı matematik üzerineydi. Prin-ceton'da 1972 senesinde doktora araştırmalarına başladığı zaman ayar kuramları 't Hooft ve Veltman'ın devrimleri sayesinde Rönesans dönemini yaşıyordu. Wilczek bu nedenle bu alanın kendisi için ideal olduğunu düşündü. Öncelikli olarak yeni bir alandı. Böylelikle alan hakkındaki fizik tarihi üzerine fazla bir bilgi sahibi olması gerekmiyordu ve en önemlisi matematiksel tabanlıydı. Aşina olduğu grup kuramı tekniklerine dayanıyordu. Hemen konunun içine daldı ve diğer lisansüstü öğrencilerine Yang-Mills Kuramları hakkında 1972 sonbahar döneminde bir dizi ders verdi.
Wilczek en başta kuantum alan kuramındaki yeni öngörülerin mükemmel çözünürlük sınırına uygulanıp uygulanamayacağını görmek amacıyla soyut matematikle ilgileniyordu. SLAC deneyleri protonun 1/100 oranındaki çap mesafesi boyutlarında çözümleme yapabiliyordu. Bunun yanında Wilczek'in danışmanı olan David Gross deneylerin ortaya çıkardığı Bjorken-ölçeğinin böyle bir durumda kuantum alan kuramı içerisinde gerçekleşme ihtimali olup olmadığı görmek istiyordu. Gross o noktada bunun gerçekleşemeyeceğini düşündü. Bu durum ileride göreceğimiz bazı sonuçlara sebep olacaktı.
Wilczek bana o zamanın matematiksel tekniklerini kullanarak fazla sayıda cebirle analiz yapmanın çok karmaşık olduğunu anlattı. Hesapları tekrar tekrar yaparak yapıyı kurmaya başladı. İlk önce kaba hesap yaptı. Feynman'ın diyagramlarını sayısal faktörleri işin içine katmadan ve genel işaretin artı veya eksi olmasıyla ilgilenmeden hesapladı. Daha sonra yavaş yavaş nelerin dâhil olduğunu anlamaya başladı ve labirentten çıkabilmek için çalışmalara başladı.
Bu kitabı KitapGalerisi'nden bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder