1 Ekim 2012 Pazartesi

Günün kitap önerisi: "Işık Öğütçü - Zamana Karşı Orhan Kemal"


Uzun yıllardır Orhan Kemal'in özenle sakladığı arşivinde geziniyorum.

Ayrıca kütüphanelerde yaptığım araştırmalarım neticesinde geçen yorucu ama zevkli saatlerde bulduğum pek çok metin ve doküman bana tüm yorgunluğumu unutturdu.

Bu kitabı okuyacak olan tüm kitapseverlere şunu diyebilirim ki, üstat yaşadığı dönemde olumlu olduğu kadar, sert eleştirilerle de karşı karşıya kalmıştır.

Ulaşabildiğim tüm olumsuz eleştirileri kitaba almaya çalıştım. Dönemlerinde keskin eleştiri yapanların zaman içinde Orhan Kemal'in yazı serüveninin değerini anlayarak farklı açılımlarda bulunduklarını, yorumlarında Sezar'ın hakkını Sezar'a verdiklerini gördüm.

Kendisine yapılan eleştirileri her şeye rağmen olgunlukla karşıladığına tanıklık ettim. Bu bilgilerin ışığı altında değerli okuyucuları şaşırtacak bir çalışma hazırladığımı umuyorum.

Zamana karşı direnen bir sanatçının edebiyat macerasına bu yapıtla bir katkım olduysa ne mutlu bana.

Ayrıca burada bulunan yazıların, günümüzde yazan ve yazma eyleminde bulunmak isteyen, düşünen, çabalayan, gecesini gündüze katan, sihirli kelimeleri arayan, istediği cümleleri oluşturamayan, konusunu istediği gibi işleyemeyen, bundan dolayı sıkıntı çeken yeni yeteneklere de yol göstereceğine inanıyorum. - Işık Öğütçü

Bu kitabı KitapGalerisi'nden bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder