31 Ağustos 2014 Pazar

Özgürlüğe Giden Yol

Özgürlüğe Giden Yol, Tarkan Küçükaksu tarafından yazılmıştır. http://kitapgalerisi.com'da % 20 İndirim ve aynı gün kargoya teslim avantajıyla alabilirsiniz. | Destek Yayınları, Kişisel Gelişim, 9786054994601,152 Sayfa, Ağustos/2014
Kitabın 74. ve 75. sayfalarından  tanıtım amaçlı alıntı yapılmıştır.

Beden, bu dünyayı algılamak için kullandığınız bir araçtır. Bu araç, doğanın kontrolünde varlığını sürdürürken, siz kendinizi zihinle özdeşleştirmeden dolayı, sürekli düşünce akışı içerisinde bulunursunuz. Bedeninizin, bu düşünce süreçlerinden nasıl etkilendiğini görmek sizi şaşırtabilir.
Geçmiş tarihlerde, bunu kelimelerle açıklamak zor, belki de yetersizdi. Ancak günümüzde bilimadamları, yaptıkları çalışmalarla, zihnin dünyaya ve bedene, düşüncelerle neler yaptığını, kanıtlarıyla göstermeye başlamışlardır. Araştırarak görebileceğiniz gibi, negatif düşünceler bedene hızlı ve ağır hasar vermektedir. Doğal olarak, bedeninize olan hasarın geri dönüşümü de yine negatif zihni beslemeye yönelik olacaktır. Geri dönüşümü, neden yine negatif olacaktır? Çünkü, bedeninizin sağlığı ve beslenmeniz dahi düşüncelerin kalitesini etkilemektedir.
Siz bir şeyler düşünürken, bedeninizin ne durumda olduğunu hiç fark ediyor musunuz? Mesela akşamları, sırtınız ya da omuzlarınızda ağrı hisseder misiniz? Ya da gün içinde bedeninizde gerginlik fark ettiğiniz oluyor mu? Siz sürekli düşünce akışı içerisindeyken, bedeniniz de bu düşüncelere tepki vermektedir. Kendinize dikkat edin; stres verici, üzüntü ya da öfkelendirecek bir düşünce akışı içerisinde bede-
niniz gerilmeye başlar. Özellikle omuzlarınıza dikkat edin. Eğer, henüz kendinizde bunun farkında değilseniz, bir sonraki olumsuz düşüncede bedeninize dikkat edin göreceksiniz. Tüm bu düşünce akışlarına, beden sürekli tepki göstermektedir ve siz bu düşüncelerin içerisinde kaldıkça, bedeninizin sağlığını tehdit etmeye devam edersiniz.
Günümüzün, favori problemlerinden biri olan fazla kiloların sebebi sizce nedir? Düşünce süreçlerinde kendinizi kaybettiğinizden dolayı, yemek yerken bedeninizle diyaloğunuz kopar ve siz bir taraftan düşünürken zihni doyurmaya çalışırsınız. Bedeniniz belli bir noktada doymuş olup, size "Doydum!" diye sinyal verse de, siz düşünceler diyarında bedeninizin sesini duymazsınız ve yemek yemeğe devam edersiniz. Sonucunda da fazla kilolar ortaya çıkmaya başlar. Sonrasında bunlardan kurtulmaya yani zayıflamaya çalışırsınız. Sorunu temelinden keşfetmek varken, siz bu döngüler arasında gidip gelebilirsiniz.
Bilinçli bir insan olmaya başlamanın mucizevi etkileri vardır. Bunlar madde madde sıralanamasa bile, zihnin tutsaklığından özgürleştikçe ve kendi asıl doğanıza döndüğünüzde her şey doğal akışına kavuşur.
Bedeninizle diyaloğunuza göz gezdirelim. Şimdi, sizden ufak bir deney yapmanızı istiyorum. Dikkatinizi ellerinize verin, şu anda kitabı tutuyor olmalısınız, kitabı tutmanın verdiği bir his olmalı... Belki bir ağırlık, belki sayfalarının elinize verdiği başka bir his olabilir. Dikkatinizi bu hislerde biraz gezdirin; şunu hissediyorum, bunu hissediyorum diye düşünmeden sadece dikkatinizi o hisse yöneltin. 
Bu kitabı KitapGalerisi'nden bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder